GT Team
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

+4
paf
Lia
Arab
C.Mos
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  C.Mos Δευ Νοε 15, 2010 4:50 pm

Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να βάλει πρώτα ελατήρια χαμηλώματος και μετά από λιγό καιρό να βάλει αμορτισέρ.. υπάρχουν λύσεις για αμορτισέρ στο τουτού μας για χαμήλωμα?

C.Mos
C.Mos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 953
Join date : 29/07/2009
Ηλικία : 44
Τόπος : Νέα Ελβετία - Βύρωνας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  Arab Τρι Νοε 16, 2010 5:06 pm

C.Mos έγραψε:υπάρχουν λύσεις για αμορτισέρ στο τουτού μας για χαμήλωμα?


κάτι δν μ πάει καλά σ αυτήν την ερώτηση. φυσικά τ αμορτισέρ δεν χαμηλώνουν.
ψάξε στην ενότητα αυτή και θα βρεις κάποιες πιθανές λύσεις π έχουν αναρτηθεί (KW3, Weitec, ελατήρια H&R)

γνώμη μου, αν θες απλά χαμήλωμα και να έχεισ καλύτερο έλεγχο του αυτοκινήτου με καλύτερη διαχείριση της μεταφοράς βάρους, μπλα μπλα μπλα.... τότε πας ελατήρια (H&R, Eibach) με μαμά αμορτισέρ. μετά αν θες, πάς σε αμορτισέρ Koni.
όμως με τα Koni θα σου έρθει όσο πάει κ μία πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση.

αν θες καλύτερο πάτημα με άλλα αμορτισέρ-ελατήρια, χωρίς να παίξεις με ρυθμίσεις σε αμορτισέρ, πας στη λύση KW1.
αν ξέρεις τι κάνεις με τις ρυθμίσεις (είτε εσύ είτε ένα έμπιστο συνεργείο σου) τοτε πας σε πλήρως ρυθμιζόμενη KW3, BC, HKS, Weitec).

γνώμη μου, για ν αξίζει τα λεφτά της μια ρυθμιζόμενη, πρέπει να ξέρεις τι πας να κάνεις και τι θες να πετύχεις με τις ρυθμίσεις. διαφορετικά έχεις ένα προιόν το πλεονέκτημα του οποίου είναι η πλήρης εξατομίκευση και προσαρμοσιμοτητα, την οποία αν δεν ξέρεις να την εκμεταλλευτείς, τότε μπορεί (ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) να κάνεις τ αμάξι χειρότερο από μαμά όσον αφορά το κράτημα-άνεση.

η KW2 πιστεύω ότι απευθύνεται είτε στον υπερ-γνώστη π ξέρει ότι δεν του χρειάζεται καθόλου ν ρυθμίσει μια παράμετρο είτε σ εκέινον π έχει μισές γνώσεις κ δεν θέλει ν παίξει με ρυθμίσεις μια παραμέτρου των αμορτισέρ για την οποία δεν ξέρει τίποτα.

εγώ προσωπικά είμαι με H&R κ μαμά αμορτισέρ κ εδώ λέω να μείνω μιας κ είμαι ικανοποιημένος.

Arab
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 3695
Join date : 13/04/2009
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  Lia Τρι Νοε 16, 2010 5:18 pm

εγω κρατησα τα μαμα αμορτεσερ και εβαλα eibach ελατηρια τριποντα.....να επισημανω βεβαια οτι φοραω 19αρες που παιζει και αυτο ρολο στην οδηγηση του αυτοκινητου...ειμαι παρα πολυ ευχαριστηνενη σε σχεση με πριν και με μικρο κοστος...νιωθω οτι οδηγο καρτ!!!!!
Lia
Lia
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 179
Join date : 26/05/2010
Ηλικία : 49
Τόπος : βραχατι κορινθιας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  C.Mos Παρ Νοε 19, 2010 3:43 pm

χεχεχε σωστός ο Arab (για μια ακόμα φορά) αλλά αυτό που εννοώ είναι ότι (όπως τα έχουμε πει και σε PM) έστω ότι θες να αλλάξεις αυτή τη στιγμή μόνο ελατήρια για να χαμηλώσεις το αμάξι.

Από την στιγμή που είναι πιο χαμηλά, το υπάρχον μαμά αμορτισέρ δεν θα κάνει την ίδια διαδρομή - πράγμα που θα το κάνει να βγει εκτός καλής χρήσης και να χρειαστεί άλλαγμα αρκετά νωρίτερα από την πλήρη ζωή του.

Οπότε αν βάλεις ελατήρια χαμηλώματος, υπάρχουν και αντίστοιχα αμορτισερ που κάνουν μικρότερη διαδρομή ώστε να έχουν μια μεγάλη περίοδο ζωής.

Αυτό εννούσα. Τώρα να η παραπάνω σκέψη μου είναι λάθος, πάω πάσο (δεν είμαι και τρομερός γνώστης), απλά ήθελα να τονίσω ότι φυσικά δεν ενούσα βάζω αμορτισέρ και χαμηλώνει το αμάξι.

Αν λοιπόν κάποιος βάλει ελατήρια όπως h&r Ή Eibach Και σε 1 χρόνο του βγουν caput τα μαμά αμορτισέρ, τι θα μπορούσε να βάλει ώστε να μην 'ξανααγοράσει' τα ελατήρια (καθώς τα KW περιλαμβάνουν δικά τους ελατήρια). Είδα ότι KONI δεν ύπάρχουν για OPEL GT (ενώ για SAturn Sky Υπάρχουν!!!!).

Το κόστος της KW1 νομίζω είναι κάπου στα 1000€.
Το κόστος για ελατήρια μόνο είναι κάπου στα 250€.

C.Mos
C.Mos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 953
Join date : 29/07/2009
Ηλικία : 44
Τόπος : Νέα Ελβετία - Βύρωνας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  paf Παρ Νοε 19, 2010 4:00 pm

η γνωμη μου ειναι να βαλεις weitec που ειναι η καλυτερη και η οικονομικοτερη λυση που υπαρχει. ειναι και θυγατρικη της kw. με 1.000 περιπου που κανει ειναι σαν να βαζεις την kw v2 (ρυθμ. στο υψος). αν ειναι να κρατησεις το αμαξι το πολυ 1,5 χρονο τοτε βαζεις αυτα που ανεφερες. (λογο οτι η μαμα αναρτηση θα την εχει ακουσει πολυ ασχημα λογο οδοστρωματος και οτι δεν θα κανει την διαδρομη που πρεπει).
αλλα λογο κρισης θα το κρατησεις περισσοτερο οποτε το σωστο ειναι να βαλεις κατι πιο ολοκληρωμενο.
paf
paf
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2667
Join date : 14/04/2009
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  johnnys Παρ Νοε 19, 2010 4:09 pm

paf έγραψε:η γνωμη μου ειναι να βαλεις weitec που ειναι η καλυτερη και η οικονομικοτερη λυση που υπαρχει. ειναι και θυγατρικη της kw. με 1.000 περιπου που κανει ειναι σαν να βαζεις την kw v2 (ρυθμ. στο υψος). αν ειναι να κρατησεις το αμαξι το πολυ 1,5 χρονο τοτε βαζεις αυτα που ανεφερες. (λογο οτι η μαμα αναρτηση θα την εχει ακουσει πολυ ασχημα λογο οδοστρωματος και οτι δεν θα κανει την διαδρομη που πρεπει).
αλλα λογο κρισης θα το κρατησεις περισσοτερο οποτε το σωστο ειναι να βαλεις κατι πιο ολοκληρωμενο.
+1
Πιο ολοκληρωμένο και αν βάλεις και το κόστος ότι θα χρειαστείς νωρίτερα αμορτισέρ γιατί τα μαμά θα τα φτύσουν οικονομικά έρχεται μία η άλλη...
johnnys
johnnys
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Join date : 16/04/2009
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  Arab Παρ Νοε 19, 2010 4:31 pm

όταν λέμε ότι τα μαμά αμορτισέρ με ελατήρια χαμηλώματος θα τα φτύσουν, τι ακριβώς εννοούμε?
στην χειρότερη περίπτωση να μειώνει την ζωή τους κατά 20% !!!!!
δλδ, από 50Κ χλμ π θα βγάζαν, να βγάλουν 40Κ χλμ. , worst case scenario πάντα!!!

επίσης έχω μια ένσταση το τι είναι πιο ολοκληρωμένο.
επαναλαμβάνω πως είναι η προσωπική μου άποψη, ολοκληρωμένη λύση είναι η πλήρως ρυθμιζόμενη ανάρτηση ΜΟΝΟ όταν κάποιος ξέρει τι κάνει. την KW3 δεν την πληρώνεις χρυσάφι γτ έχει Swarowski επάνω, ούτε την πληρώνεις 2πλάσια σχεδόν τιμή από την 1 γτ την φτιάχνει χειροποίητη δια χειρός Βαράγκη. την πληρώνεις γτ σου δίνει ένα πράγμα: "στησε τ αμάξι σου ΟΠΩΣ ακριβώς θες ΕΣΥ".

δικό μου πόρισμα, βάζεις ότι σε κάνει πιο χαρούμενο, ό,τι αξιολογείς σαν καλύτερο και ό,τι αντέχει η τσέπη σου.

ΥΓ Koni γ SKY = GT, αλλά νομίζω δεν αξίζει να σκάσεις τόσα λεφτά. τέλος KW2 ρυθμιζόμενη όχι μόνο ως προς ύψος, αλλά και ως προς το rebound (ΚW1 ως προς ύψος, και KW3, υψος, rebound, compression).

οι weitec & BC είναι καλύτερο value for money IMHO

Arab
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 3695
Join date : 13/04/2009
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  johnnys Παρ Νοε 19, 2010 5:42 pm

Όντως δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο νωρίτερα θα τα φτύσουν γιατί εξαρτάται από πολλά όπως το οδόστρωμα κ.α. αλλά ότι θα τα φτύσουν νωρίτερα είναι σίγουρο.
Όταν παίρνεις μια ανάρτηση όπως KW1 ή Weitec είναι αυτονόητο για μένα ότι είναι πιο ολοκληρωμένο από το να πάρω την μαμά αναρτησή μου την οποία δεν είμαι ευχαριστημένος και να την παντρέψω με ένα ελατήριο άλλης εταιρείας με αποτέλεσμα που δεν ξερω πως θα κάτσει καθώς δεν βγήκε για το συγκεκριμμένο αμορτισέρ. Κατά την γνώμη μου είναι στάνταρ ότι η παραπάνω λύσεις θα παίξουν καλύτερα.
johnnys
johnnys
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2337
Join date : 16/04/2009
Ηλικία : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  C.Mos Παρ Νοε 19, 2010 8:13 pm

Μάλιστα και η Weitec πόσο χαμηλώνει και πράγματι κάνει κάπου 1000€?
Υπάρχει Ελλάδα ή την παραγγέλνουμ από έξω?
Έχει βάλει κανείς στο αμάξι του την συγκεκριμένη?
Σίγουρα καλύτερη λύση - δεν διαφωνώ, συζήτηση κάνουμε!
C.Mos
C.Mos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 953
Join date : 29/07/2009
Ηλικία : 44
Τόπος : Νέα Ελβετία - Βύρωνας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  C.Mos Παρ Νοε 19, 2010 8:16 pm

C.Mos έγραψε:Μάλιστα και η Weitec πόσο χαμηλώνει και πράγματι κάνει κάπου 1000€?
Υπάρχει Ελλάδα ή την παραγγέλνουμ από έξω?
Έχει βάλει κανείς στο αμάξι του την συγκεκριμένη?
Σίγουρα καλύτερη λύση - δεν διαφωνώ, συζήτηση κάνουμε!

Απαντώ μόνος μου καθώς τα βρήκα από το επίσημο Γερμανικό website τους!!

Κόστος 779€ + κόστος εργασίας.
Υπάρχουν αντιπρόσωποι Ελλάδα.
Χαμηλώνει από 25mm έως και 50mm μπρος πίσω!!!

Άκρως ενδιαφέρουσα λύση!!!
C.Mos
C.Mos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 953
Join date : 29/07/2009
Ηλικία : 44
Τόπος : Νέα Ελβετία - Βύρωνας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  Kagem Παρ Νοε 19, 2010 8:39 pm

Μίλα με Πετρόπουλο, εκεί έβαλε και ο vasilisgt Weitec....
Kagem
Kagem
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3797
Join date : 13/04/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  vasilis gt Κυρ Νοε 21, 2010 1:46 am

Kagem έγραψε:Μίλα με Πετρόπουλο, εκεί έβαλε και ο vasilisgt Weitec....
η weitec ειναι φανταστικη αναρτηση δεν εχει καμια σχεση το αυτοκινητο! οπως ειπε και ο αντωνης την εβαλα στον πετροπουλο o οποιος εχει ασχοληθει πολυ με το στησιμο του gt.
vasilis gt
vasilis gt
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 197
Join date : 26/12/2009
Ηλικία : 41
Τόπος : alimos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  dartman1980 Τρι Νοε 23, 2010 2:26 am

bounce bounce bounce


Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Weitec_girl
dartman1980
dartman1980
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Join date : 12/07/2009
Ηλικία : 43
Τόπος : Αθήνα , Περισός

http://www.aquazone.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Empty Απ: Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει?

Δημοσίευση  vasilis gt Παρ Νοε 26, 2010 12:05 am

dartman1980 έγραψε:bounce bounce bounce


Πέρα από KW σετ, τι άλλο υπάρχει? Weitec_girl
τελειο!!!!!!
vasilis gt
vasilis gt
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 197
Join date : 26/12/2009
Ηλικία : 41
Τόπος : alimos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης