ΛΑΣΤΙΧΑ

Σελίδα 9 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: ΛΑΣΤΙΧΑ

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Τετ Οκτ 05, 2011 7:29 pm

MEGAS έγραψε:
C.Mos έγραψε:χαχαχαχα καλά ντε, δεν σε μάλωσα κιόλας!!! η λογική ήταν ότι το μέταλλο είναι πιο βαρύ από το λάστιχο. μπορεί όμως και να μην είναι έτσι τελικά όπως φαίνεται!

εδω ισχυει ο νομος ..1 κιλο βαμβακι και 1 κιλο σιδερο αν τα ριξεις ποιο θα φτασει πρωτο κατω.. Very Happy
μερικες φορες τα φαινομενα απατουν.!

Ναι ρε συ αλλά μιλάμε για περίπου ίδιες μάζες, γιαυτό είχα την εντύπωση ότι είναι πιο βαριά η ζάντα στο μυαλό μου.

Πίστεψε με αν αντίκριζα το 1 κιλό βαμβάκι και το 1 κιλό σίδερο, από την μάζα και μόνο μπορεί να πίστευα και το βαμβάκι!χχααχαχαχχα

C.Mos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 953
Τόπος : Νέα Ελβετία - Βύρωνας

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση  GaTopardos Την / Το Τετ Οκτ 05, 2011 10:48 pm

MEGAS έγραψε:
C.Mos έγραψε:χαχαχαχα καλά ντε, δεν σε μάλωσα κιόλας!!! η λογική ήταν ότι το μέταλλο είναι πιο βαρύ από το λάστιχο. μπορεί όμως και να μην είναι έτσι τελικά όπως φαίνεται!

εδω ισχυει ο νομος ..1 κιλο βαμβακι και 1 κιλο σιδερο αν τα ριξεις ποιο θα φτασει πρωτο κατω.. Very Happy
μερικες φορες τα φαινομενα απατουν.!

...Ακομη κ αν ριξεις 1κιλο βαμβακι κ 5κιλα σιδερο,θα σκασουν την ιδια στιγμη geek

GaTopardos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 350

Δημοσίευση  Gregory Την / Το Πεμ Οκτ 06, 2011 12:23 am

Ποσο να χανουν αραγε τα λαστιχα απο το σπινιαρισμα;;;;
Δυο κιλα δεν ειναι λιγο αλλα καλυτερα δυο κιλα + παρα 600€ - Very Happy

Gregory
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 1297
Τόπος : Κάντζα

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Πεμ Οκτ 06, 2011 2:00 am

Μια γρήγορη ματιά που έριξα στα Falken σε σχέση με τις πιο επώνυμες μάρκες παίζουν γύρω στα 300 μέχρι 500 ευρώ διαφορά... δεν είναι και λίγα αν κάνουν την δουλειά...

johnnys
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2337

Δημοσίευση  diogo Την / Το Παρ Οκτ 07, 2011 3:20 am

C.Mos έγραψε:
Arab έγραψε:η ζάντα μας είναι 24 lbs (11 κιλά), συνεπώς το λάστιχό μας είναι πιο βαρύ από την ζάντα μας (είτε F1, είτε 050).

Είσαι σίγουρος ότι το λάστιχό είανι πιο βαρύ από την ζάντα???? Δεν μου βγάζει λογική.

τα εχω ζυγισει τα μαμα ζαντολαστιχα(με ta bridgestone) σε ζυγαρια ακριβεια ειναι 25 κιλα το ενα,και ξεχωριστα απο 12,5 κιλα περιπου ζαντα και λαστιχο ....και επειδη η tomason ειναι 15,8 κιλα, και για να μην ξεφυγει και πολυ το βαροs, τοποθετησα τελικα και τα Conti SC5P που ειναι μολισ 9,9 κιλα,και συνολικα 25,7 κιλα το ζαντολαστιχο...

diogo
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 370

Δημοσίευση  JOHN4589 Την / Το Πεμ Οκτ 20, 2011 8:17 am

πιστευω το καλυτερο λαστιχο!!!

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/ContiSportContact-5-P.htm
http://www.tyretest.com/summercar_tyres/continental/sportcontact_5p/index.html

JOHN4589
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 216

Δημοσίευση  JOHN4589 Την / Το Σαβ Ιαν 28, 2012 5:24 am

ξερει κανεις κανενα site εκτος απο το car.gr που πουλαει μεταχειρισμενα ελαστικα σε καλες τιμες?

JOHN4589
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 216

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Τρι Μαρ 06, 2012 4:23 pm

Άν κάποιος θέλει να παραγγείλει λάστιχα από www.camskill.co.uk θα περιμένει...

Η απάντηση που μου έστειλαν.

''Good morning

Im sorry but DPD have stopped sending tyres to Greece, so we are looking for

a new carrier, Some of the carriers want to much money to send tyres, We hope

to find someone in the next 4-6 weeks

Kindest regards''

johnnys
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  paf Την / Το Τρι Μαρ 06, 2012 5:34 pm

Johnny γινε ο new carrierιστας in Greece και θα ειμαι ο πρωτος σου....... πελατης!!! lol

paf
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2666

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Τρι Μαρ 06, 2012 5:40 pm

Απόδειξε το John Paf... Κάνουμε ανταλαγή τα λάστιχα μας Question pale bounce Shocked Laughing

johnnys
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  csaris Την / Το Τρι Μαρ 06, 2012 10:03 pm

Aσχετο αλλα πετυχα σε φιλο λαστιχα ενα σετακι Falken και ηταν πανσκληρα!

csaris
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 215

Δημοσίευση  Lambros Την / Το Παρ Μαρ 16, 2012 1:01 am

Καλησπέρα σας,

Σκέφτομαι να πάρω απο Αγγλία νέα λάστιχα και έχω καταλήξει στα Vredestein ULTRAC SESSANTA XL 245/45R18. Κοντά στα 700 ευρώ τα 4 τμχ.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Vredestein/Ultrac-Sessanta.htm

Τα έχει βάλει κανένας;

Ευχαριστώ bounce

Lambros

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση  kostas_dall Την / Το Παρ Μαρ 16, 2012 1:50 am

Φιλε Λαμπρο τα φοραω εγω εδω και κανα 6μηνο..Μετα απο εμπειρια Bridgestone(re040 και re050) αλλα και falken(αρκετα καλα και αυτα και πιο οικονομικα),εχω να σου προτεινω να τα παρεις με κλειστα ματια!!!Εκτος οτι προσωπικα μου αρεσουν πολυ και σαν εμφανιση και σαν αποδοση ειναι top!Γρηγορο ζεσταμα(ειδικα σε σχεση με τα bridgestone που επρεπε να πας Θεσ/νικη-Αθηνα για να τα ευχαριστηθεις μετα lol! ),αθορυβα στο δρομο και τελειο κρατημα σε βροχη που ειναι δυσκολο να το πετυχεις σε ενα γρηγορο πισωκινητο roadster!Ακομη και με γλιτσα κατω που με αλλα λαστιχα δεν ξεκινουσα καν με αυτα γαζωνω και με 2α(που φοραω και προγραμμα)!Γενικως το λαστιχο ειναι ψηλουποκειμενικο θεμα και αναλογα την χρηση που το θες αλλα προσωπικη μου αποψη παρτα με τα 1000(τα βρηκες και καλη τιμουλα,εγω τα ειχα παρει γυρω στα 800 απο elastika-online) και καλες βολτες!! thumbs up

kostas_dall
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Τόπος : Κοζάνη-Θεσ/νίκη

Δημοσίευση  paf Την / Το Παρ Μαρ 16, 2012 12:38 pm

Κωστα θελω να σε ρωτησω για τα λαστιχα που φορας σε σχεση με τα προηγουμενα (φαλκεν).
Κρατανε καλυτερα στις στροφες; αντεχουν στα μπασιματα οσο τα φαλκεν; στριγγλιζουν οπως τα φαλκεν; εχουν διαρκεια ζωης η σε 6 μηνες θα πρεπει να αλλαχτουν;; μιλαω για σκληροπυρινικη χρηση και εισαι ο ανθρωπος μου αφου εχεις αλλαξει αρκετες 4δες!!!
Σορυ που σε ζαλιζω αλλα αν μου πεις πως τα εχουν ολα αυτα παραγγελνω χθες τα βρεντεστεϊν!!!!
Τα φαλκεν ποσο καιρο σου αντεξαν;; πανω απο χρονο δυσκολα αντεχουν σε μενα. Τα 050 κρατησαν 1,5 χρονο. Κρεμομαι στις εντυπωσεις σου!!!!!

paf
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  Lambros Την / Το Παρ Μαρ 16, 2012 8:38 pm

Και εγώ κρέμομαι!!! Αν και τα παρηγγειλα.... Laughing μετά τη προτροπή του Κώστα :-p

Paf tα 050 που κράτησες 1,5 έτος σε πόσα χλμ. μεταφράζονται και με τί χρήση;

Lambros

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Τόπος : Αθήνα

Δημοσίευση  kostas_dall Την / Το Σαβ Μαρ 17, 2012 12:43 am

Φιλε paf οπως ειπα και πιο πανω και τα falken τα θεωρω πολυ καλη και οικονομικη λυση!Θα μπορουσα να τα βαλω στην ιδια κατηγορια με τα vredestein αλλα τα vrede τα βαζω ενα κλικ πανω λογω του οτι ειδα τρελη διαφορα σε συνθηκες βροχης και το λεω επειδη κανω πολλα χλμ. Κοζανη-Θεσ/νικη και δεν ηταν λιγες οι φορες που με τα παλια λαστηχα εβλεπα σε ανοιγματα 4ης της μπαριερες..!Αυτα εμπνευουν μια πιο σιγουρια σαν να εχω κανενα quattro και δεν καταλαβαινει τπτ(στα ορια της υπερβολης!).Απο θεμα μπασιματων-στροφων κτλ πολυ γρηγορο ζεσταμα και τρενο το αμαξι με τελεια αποκριση τιμονιου και με χαρακτηριστικο γρηλισμα στις γρηγορες μπουκες!Τωρα οσων αφορα την διαρκεια ζωης σιγουρα δεν τα κατατασω στην κατηγορια "σαπουνια" αλλα και παλι εξαρταται απο το τροπο οδηγησης..Εγω τα εχω 6 μηνες τωρα και με οχι και παρα πολλες γρηγορες διαδρομες ειναι ακομη σε πολυ καλη κατασταση!Γενικως φιλε paf ειμαι της γνωμης πως αν ειναι στα τελευταια τα φαλκεν και εισαι για αλλαγη κανε μια δοκιμη και με αυτα και δεν θα χασεις!! super

kostas_dall
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 96
Τόπος : Κοζάνη-Θεσ/νίκη

Δημοσίευση  paf Την / Το Σαβ Μαρ 17, 2012 1:08 am

Lambros έγραψε:Και εγώ κρέμομαι!!! Αν και τα παρηγγειλα.... Laughing μετά τη προτροπή του Κώστα :-p

Paf tα 050 που κράτησες 1,5 έτος σε πόσα χλμ. μεταφράζονται και με τί χρήση;
Γυρω στα 15.000 χλμ., απ' οσο θυμαμαι Λαμπρο!!!! Η χρηση ειναι καγκουρίστικη!!! &&&**
Σε ευχαριστω πολυ Κωστα για την βοηθεια σου!!! thumbs up

paf
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  Apostolis Την / Το Σαβ Ιαν 12, 2013 4:37 am

Χαιρετώ τη παλιοπαρέα!

Κι εκεί που υπολόγιζα να με βγάλουν τα πίσω λάστιχα μέχρι το καλοκαιράκι τουλάχιστον, μια πρόκα είχε αντίθετη γνώμη, αλλαγή πίσω ελαστικών και τράμπα με τα μπροστά λοιπόν...

Κι εκεί που βρήκα ένα πολύ καλό bargain (κατ' εμέ) στο camskill, πάω να τα παραγγείλω και βλέπω ότι ακόμα δεν έχουν λύσει το πρόβλημα με τις αποστολές στην Ελλάδα και στέλνουν μόνο ανταλλακτικά και όχι λάστιχα. Έτσι για την ιστορία, ήταν να βάλω τα Michelin Pilot Super Sport (225 ευρώ έκαστο), όλα τα reviews γράφουν τα καλύτερα και η τιμή ήταν ελκυστική για τέτοιο λάστιχο.

Τέλος πάντων, πήρα πάλι μια δυάδα Vredestein Ultrac Sessanta, 450 ευρώ από τον αντιπρόσωπο στη Λαρίσα (ο Τσαούσης, αντιπρόσωπος στην Αθήνα, ζητούσε 525). Τα φοράω ήδη κάμποσο καιρό μπροστά και μου άφησαν άριστες εντυπώσεις, για wear δε μπορώ να σχολιάσω γιατί οδηγώ αρκετά ήπια με τις τιμές τις βενζίνης πλέον και γενικά δεν έχουν φαγωθεί πολύ. Μπορώ όμως να πω ότι είναι πολύ άνετα, αρκετά αθόρυβα και απο κράτημα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τα Potenza που φόραγε παλιότερα. Ίσα ίσα ζεστένοντε πιο γρήγορα και νομίζω δίνουν μια μεγαλύτερη αίσθηση σιγουριάς. Διάβασα κάπου να λένε ότι υπερθερμένοντε γρήγορα, ντάξει σε track day δε πηγαίνω, τώρα άμα μιλαμε για 5-6 γρήγορα μπασίματα σε δημόσιους δρόμους δε τίθεται θέμα. Αν βέβαια κυκλοφορείς σα το καννίβαλο επί μισή ώρα, πρώτα θα πεθάνουν τα φρένα, λίγο αργότερα θα ανεβάσει 120 βαθμούς το μοτέρ και ίσως κανά δεκάλεπτο αργότερα να κλάσουν και τα Vredestein. Laughing

Τα προτείνω ανεπιφύλακτα σ αυτή τη τιμή (κ ας τα πέρναμε 150Ε έκαστο απο camskill κάποτε, by the way 2 χρόνια μετά τα δίνει 200ε το ίδιο site).

Apostolis
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 127

Δημοσίευση  astatos Την / Το Πεμ Απρ 10, 2014 1:58 am

Έχει κανείς άποψη για τον Δημητρίου (d-elastika) από Νίκαια? Γιατί ψάχνοντας τον βρήκα κ δίνει τα Potenza στα 660 euro...

astatos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 69

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Πεμ Απρ 10, 2014 1:09 pm

Για τον συγκεκριμένο δεν γνωρίζω, απο το tyre store είχα ψωνίζει, κάνε ένα τηλ και εκεί να δείς πόσο τα δίνει....
http://www.tyrestore.gr

Kagem
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3797

Δημοσίευση  gratipa Την / Το Τετ Απρ 23, 2014 7:41 pm

εχει δοκιμασει κανένας με την μαμα ζαντα να πάει σε 40αρι προφιλ? γνώμες εντυπωσεις?

gratipa
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 626

Δημοσίευση  gratipa Την / Το Παρ Απρ 25, 2014 3:49 am

gratipa έγραψε:εχει δοκιμασει κανένας με την μαμα ζαντα να πάει σε 40αρι προφιλ? γνώμες εντυπωσεις?
Κανεις δεν εχει παιξει σε 40αρι?

gratipa
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 626

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Παρ Απρ 25, 2014 5:19 am

Μπορεί να είσαι ο πρώτος! Γνώμη μου πως δεν θα δείς μεγάλη διαφορά, μικρή ίσως....

Kagem
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3797

Δημοσίευση  gio Την / Το Παρ Απρ 25, 2014 2:35 pm

gratipa έγραψε:
gratipa έγραψε:εχει δοκιμασει κανένας με την μαμα ζαντα να πάει σε 40αρι προφιλ? γνώμες εντυπωσεις?
Κανεις δεν εχει παιξει σε 40αρι?

Γιατι θες να πας σε 40αρι?

gio
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 2461

Δημοσίευση  Arab Την / Το Παρ Απρ 25, 2014 3:40 pm

θα χαμηλώσει 1,2 πόντους τ αμάξι, θα έχεις λίγο κοντύτερο βήμα, π σημαίνει ελαφρώς καλύτερες επιταχύνσεις κ θα χάνει το ταχύμετρο κ το οδόμετρό σου (αυτό μπορεί ν στο διορθώσει ο Βινς μέσω του προγράμματος βέβαια).
νομίζω το 245/40 είναι πιο συνηθισμένη διάσταση ελαστικών κ ως εκ τούτου κάπως πιο οικονομική.

Arab
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 3695

Σελίδα 9 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης