Μετατροπές

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Απ: Μετατροπές

Δημοσίευση  Arab Την / Το Παρ Ιουλ 03, 2009 8:15 pm

Arab έγραψε:Εντυπώσεις απ τα ελατήρια χαμηλώματος H&R σε εθνική κ επαρχιακο:

ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΑ! πολύ μικρότερες κλίσεις, στην αλλαγή πορείας καλύτερη διαχείριση μεταφοράς βάρους, λιγότερο βούτηγμα στα φρένα. στα πολλά αισθανόμουν να πατάει πολύ καλύτερα το αυτοκίνητο.
Στον επαρχιακό η συμπεριφορά του αυτοκινήτου αλλάζει πολύ! στα ανοιχτά κομμάτια, νιώθεις μικρότερες κλίσεις κ καλύτερο το τιμόνι (αναμενόμενο), η φοβερή διαφορά είναι στις κλειστές. στις κλειστές, στο τελείωμα της στροφής το αυτοκίνητο ντριφτάρει πάντα και ΜΟΝΟ του, με τη μούρη κυριολεκτικά καρφωμένη κ τους πίσω τροχούς να συμμετέχουν ΠΟΛΥ πιο ενεργά. κλασσικό παράδειγμα, μια στροφή π 2 χρόνια τώρα μ ετρωγε να την πάρω ντριφτάροντας κ δν τα κατάφερνα (με τον φόβο του γκρεμού), τώρα, χωρίς να το επιδιώξω, απ το apex κ μετά το αυτοκίνητο μ εβγαλε μόνο του με ντριφτ.
συνεπώς το πίσω μέρος γίνεται πολύ πιο διαδραστικό κ με το χαμήλωμα αυτό, το GT αποκτάει ακόμη πιο υπερστροφικό χαρακτήρα.
η μαμά ανάρτηση της Opel φαίνεται τελικά να έίναι πάρα πολύ καλή λύση, γιατι προσδίδει όυδέτερη συμπεριφορά π δεν τρομάζει κ κατά τη γνώμη μ ήταν πολύ σωστή κίνηση να την επιλέξουν ως εργοστασιακή!!! με τα χαμηλωμένα ελατηρια, αλλάζει η συμπεριφορά πολύ προς την υπερστροφή. συνεπώς (γνώμη μου): όποιος θέλει τον πίσω άξονα πολύ πιο συμμετοχικό κ κινείται κυρίως σε εθνική κ επαρχιακή κ λίγο στην πόλη, ν δοκιμάσει το χαμήλωμα. όποιος κινείται με το GT συνέχεια κέντρο κτλ ν αφήσει τη μαμα ανάρτηση.
ειδικά γ τα λεφτά της, εγώ ένιωσα ότι ήταν απίστευτη επιλογή αυτή η ανάρτηση γ την πιο παιχνιδιάρικη συμπεριφορά κ την καλύτερη διαχείριση μεταφοράς βάρους. πλέον, σε κάθε στροφή, χαμογελάω!

Σχετικά με τα όσα είχα γράψει παραπάνω, βρήκα ένα post από Sky κ σας παραθέτω απόσπασμα.
με το σφίξιμο της ανάρτησης (με τον έναν ή με τον αλλον τρόπο) το αυτοκίνητο γίνεται πιο υπερστροφικό όντως, ειδικά στις κλειστές. το παραθέτω γ ν δείξω την ορθότητα της μαμά ανάρτησης η οποίαα κάνει το GT ευκολοδήγητο. εγώ το προτιμώ σαφώς με την βελτιωμένη ανάρτηση γτ είναι πιο σταθερό στα πολλά κ πιο fun στα κλειστά

--------------------------------------------------------------------------------

So I installed both items earlier today and it all took about 2 hrs. Now for the good stuff... I must say the car does feel better in all aspects, however it feels as though I can go faster through corners off the throttle but it feels like it wants to or does break loose a lot quicker on the throttle! Anyone else notice this? I just got back from the Kerrville Run here in Texas and I think I would have had to drive a lil differently than I did there b4 this setup... I feels like Im going to have to learn to drive the car all over as far as exactly how hard I can push it w/o loosing my ass end!! LOL To those that have this setup...What do yall think??? Maybe I just need better tires now?? Thanks, MAX

Arab
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 3695

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετατροπες

Δημοσίευση  GaTopardos Την / Το Δευ Ιουλ 06, 2009 1:58 pm

Γνωριζει κανεις το κοστος μετατροπης Opel GT σε Irmscher GTi40;
GaTopardos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 350

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Δευ Ιουλ 06, 2009 2:04 pm

Μπορείς να στείλεις mail στον Irmscher και να ρωτήσεις. Θα είναι πιστεύω μεγάλο το κόστος....
Kagem
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3797

Δημοσίευση  PowerGt Την / Το Δευ Ιουλ 06, 2009 3:06 pm

Ριξε και μια ματια εδω..Για ολα τα γουστα εχει πακετα..Αλλα το δευτερο gt θα το πληρωσεις ανετα...

http://www.mallettcars.com/sky-conversion.htm

PowerGt

Αριθμός μηνυμάτων : 39

Δημοσίευση  Geo GT Την / Το Τρι Ιουλ 07, 2009 4:08 am

Ωραια τα ελατηρια αλλα δεν βρισκει κατω ρε παιδια???Εδω το αμαξι τωρα βρισκει που να κατεβει 5 ποντους τι θα γινει...
Το καλο ειναι οτι χαμηλωνεις το αμαξι και το σκληραινεις με πολυ χαμηλο κοστος,αλλα τα ελατηρια μειωνουνε την ζωη της αναρτησης γιατι τρωει αρκετα μεγαλυτερο ζορι μιας και τα aftermarket ελατηρια ειναι σκληροτερα...
Κορυφαια λυση μια αναρτηση ρυθμιζομενη οπως ειναι η KW και το αμαξι το φτιαχνεις και το στηνεις οπως γουσταρεις εσυ και αναλογα με την περισταση,βεβαια και 1600 ευρω αλλα ειναι το τελειο.
Geo GT
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 108
Τόπος : Χαιδαρι

Δημοσίευση  Arab Την / Το Τρι Ιουλ 07, 2009 3:39 pm

Geo GT έγραψε:Ωραια τα ελατηρια αλλα δεν βρισκει κατω ρε παιδια???Εδω το αμαξι τωρα βρισκει που να κατεβει 5 ποντους τι θα γινει...
Το καλο ειναι οτι χαμηλωνεις το αμαξι και το σκληραινεις με πολυ χαμηλο κοστος,αλλα τα ελατηρια μειωνουνε την ζωη της αναρτησης γιατι τρωει αρκετα μεγαλυτερο ζορι μιας και τα aftermarket ελατηρια ειναι σκληροτερα...
Κορυφαια λυση μια αναρτηση ρυθμιζομενη οπως ειναι η KW και το αμαξι το φτιαχνεις και το στηνεις οπως γουσταρεις εσυ και αναλογα με την περισταση,βεβαια και 1600 ευρω αλλα ειναι το τελειο.

George, έχει χαμηλώσει 5 πόντους πίσω κ περίπου 4 πόντους μπροστά. εγώ δεν έχω βρει κάπου, βέβαια προσέχω όπως πρόσεχα πάντα άλλωστε. μειώνουν όντως τη ζωή των αμορτισέρ, π.χ. αν θα έβγαζαν 50Κ χλμ, τώρα θα βγάλουν 40Κ χιλιόμετρα, αλλά στο μεταξύ εχεις όφελος από την βελτιωμένη οδική συμπεριφορά.
αν κάποιος θέλει ρυθμιζόμενη, ναι είναι καλύτερη. μια ερώτηση μόνο: είσαι σίγουρος ότι θα ρυθμίζεις την ανάρτηση κάθε τρεις κ λίγο???? στοίχημα την κοτσίδα μου ότι δεν θα το κάνεις πάνω από 2-3 φορές...μετά θα βαρεθείς. άσε π δν είμαστε Σουμάχερ να αισθανόμαστε τις μικροδιαφορές στις διαφορετικές ρυθμίσεις.
Υ.Γ. δν έγραψα γ την ανάρτηση με σκοπό ν πείσω κανέναν ότι είναι η σούπερ λύση (νομίζω είναι ξεκάθαρο αυτό), αλλά γ ν μοιραστώ τις εντυπώσεις μου. όταν βρεθούμε, πάμε μια βόλτα σε στροφές ν δεις μόνο σου την διαφορά εφόσον σ ενδιαφέρει

Arab
poster
poster

Δημοσίευση  Leykos Την / Το Κυρ Ιουλ 12, 2009 5:33 pm

...exw mia aporia sxetika me thn exatmisi.
2,5" h 3,0" vazoume ?
Leykos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Τόπος : ATHENS

Δημοσίευση  Nasos Την / Το Κυρ Ιουλ 12, 2009 6:04 pm

Leykos έγραψε:...exw mia aporia sxetika me thn exatmisi.
2,5" h 3,0" vazoume ?

2.5 einai i mama !
Nasos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 586

Δημοσίευση  Geo GT Την / Το Δευ Ιουλ 13, 2009 3:08 am

Arab έγραψε:
Geo GT έγραψε:Ωραια τα ελατηρια αλλα δεν βρισκει κατω ρε παιδια???Εδω το αμαξι τωρα βρισκει που να κατεβει 5 ποντους τι θα γινει...

George, έχει χαμηλώσει 5 πόντους πίσω κ περίπου 4 πόντους μπροστά. εγώ δεν έχω βρει κάπου, βέβαια προσέχω όπως πρόσεχα πάντα άλλωστε. μειώνουν όντως τη ζωή των αμορτισέρ, π.χ. αν θα έβγαζαν 50Κ χλμ, τώρα θα βγάλουν 40Κ χιλιόμετρα, αλλά στο μεταξύ εχεις όφελος από την βελτιωμένη οδική συμπεριφορά.
αν κάποιος θέλει ρυθμιζόμενη, ναι είναι καλύτερη. μια ερώτηση μόνο: είσαι σίγουρος ότι θα ρυθμίζεις την ανάρτηση κάθε τρεις κ λίγο???? στοίχημα την κοτσίδα μου ότι δεν θα το κάνεις πάνω από 2-3 φορές...μετά θα βαρεθείς. άσε π δν είμαστε Σουμάχερ να αισθανόμαστε τις μικροδιαφορές στις διαφορετικές ρυθμίσεις.
Υ.Γ. δν έγραψα γ την ανάρτηση με σκοπό ν πείσω κανέναν ότι είναι η σούπερ λύση (νομίζω είναι ξεκάθαρο αυτό), αλλά γ ν μοιραστώ τις εντυπώσεις μου. όταν βρεθούμε, πάμε μια βόλτα σε στροφές ν δεις μόνο σου την διαφορά εφόσον σ ενδιαφέρει
Οτι θα στριβει η μαλλον οτι πλεον στριβει καλυτερα ειμαι σιγουρος για αυτο μιας και εγω ειχα αλλαξει στην αρχη στο RX-8 τα ελατηρια και το ειχα χαμηλωσει...
Για τα λεφτα που κοστιζουνε τα ελατηρια ειναι οτι καλυτερο αυτο δεν το συζηταμε μιας και εγω τοτε ειχα δωσει 250 ευρω οταν αλλοι για αναρτηση δινανε 1600+++.
Απλα την αναρτηση την κανονιζεις μια φορα με βαση τον δρομο που κινεισαι περισσοτερο και οταν εισαι για πιστα εκει την ξαναφτιαχνεις,και ειναι πανευκολο και πολυ γρηγορο να την ρυθμισεις.
Η KW σε ουτε πεντε λεπτα την εχεις ρυθμισει....
Να προσεχεις λιγο παραπανω μονο τωρα γιατι εισαι αρκετα χαμηλος και εχουμε κωλοδρομους....
Geo GT
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 108
Τόπος : Χαιδαρι

Δημοσίευση  Leykos Την / Το Παρ Ιουλ 17, 2009 2:41 am

Meta apo dekades email me thn Magnaflow elava simera thn telikh apanthsh sto poio einai to kalytero systhma gia to gt dhladi 2,5" h 3" me kwdikous 16664 kai 16761.
Kai (periergws!!) mou proteinan to 2,5" oso dhladh einai kai to ergostasiako.
Enohtai oti opoios vazei 3" prepei na allaksei downpipe kai katalhth,kathws gia ton ogko twn aeriwn prepei h diatomh na einai statherh mexri to teliko.....
Leykos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Τόπος : ATHENS

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Δευ Μαρ 22, 2010 6:44 pm

Δείτε που έβαλε το παλικάρι τα οργανάκια! affraid affraid affraid
johnnys
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2337

Δημοσίευση  Arab Την / Το Δευ Μαρ 22, 2010 6:58 pm

thx but no thx!
είπαμε όργανα, αλλά όχι ν λιώσουμε κ στην ζέστη ή ν παγώσουμε απ το κρύο.
οι αεραγωγοί καλό είναι ν μην πειράζονται κατά τη γνώμη μου, γτ είναι ζωτικής σημασίας, ειδικά σε ταξίδια.
επιπλέον, μ αυτήν την μόντα, ο αεραγωγόςχρειάζεται καλό σφράγισμα, διοτι αν αρχίσει κ φεύγει αέρας (ζεστός ή κρύος) μαζί μ υγρασία, τα οργανάκια θ αχρηστευτούν σε πολύ λίγο χρόνο.

Arab
poster
poster

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Δευ Μαρ 22, 2010 6:59 pm

Just dont do it!
johnnys
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  Arab Την / Το Δευ Μαρ 22, 2010 7:04 pm

johnnys έγραψε:Just dont do it!

χαχαχα !! ο anti-Nike John!!
θα το έκανες εσύ Γιάννη? την παντόφλα την σκέφτηκες??? εμένα ήταν το πρώτο π μ ήρθε στο μυαλό πάντως...

Arab
poster
poster

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Δευ Μαρ 22, 2010 7:10 pm

Με καμία δύναμη! Ούτε που θα το σκεφτόμουν! Καλά όσο αφορά την παντόφλα μάλλον για μπότα το έβλεπα...
johnnys
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  paf Την / Το Δευ Μαρ 22, 2010 7:17 pm

johnnys έγραψε:Με καμία δύναμη! Ούτε που θα το σκεφτόμουν! Καλά όσο αφορά την παντόφλα μάλλον για μπότα το έβλεπα...
εγω για ροζ γοβα στιλετο..........
τρελη μαϊμουδια ο τυπος!!! εκανε που την εκανε την κια εβαλε και τα πιο χαλια οργανα τις αγορας!!!!!! Shocked Rolling Eyes
paf
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2667

Δημοσίευση  Gregory Την / Το Τρι Μαρ 23, 2010 12:53 am

ΑΙΣΧΟΣ
Don't do it Φαιδων!!! affraid affraid affraid
Gregory
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 1305
Τόπος : Κάντζα

Δημοσίευση  vauxascoupe Την / Το Τρι Μαρ 23, 2010 10:17 pm

Και από δική μου εμπειρία σε Astra Coupe με ΚW variant2 και 215/40/17 λάστιχο που την είχα 5 χρόνια (128000 χλμ.). Το αμάξι είχε πολύ καλύτερη ποιότητα απόσβεσης ανωμαλιών του δρόμου, δεν μιλάω βέβαια για τρελές λακκούβες και σαμάρια... και μετά από σχεδόν 1 μήνα διαδοχικών ρυθμίσεων είχε γίνει πλέον οδηγικά παιχνίδι...!!
vauxascoupe
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 227
Τόπος : Χαϊδάρι

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Δευ Απρ 12, 2010 6:02 am

Kagem
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3797

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Πεμ Απρ 29, 2010 1:30 pm

Δείτε που έβαλε το μπαρόμετρο το παλικάρι!

Uploaded with ImageShack.us
johnnys
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  Johny26 Την / Το Πεμ Απρ 29, 2010 1:38 pm

με μια δευτερη ματια το εντοπισα... βενζινη μας νοιαζει αν εχουμε ή μπα... scratch
Johny26
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 1813

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Πεμ Απρ 29, 2010 1:44 pm

Λεπτομέρειες.... Μπορεί να έχει κανένα Dashhawk και να βλέπει βενζίνη από εκεί αλλιώς θα πρέπει να περιμένει να του ανάψει low fuel!
johnnys
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  paf Την / Το Πεμ Απρ 29, 2010 2:32 pm

johnnys έγραψε:Λεπτομέρειες.... Μπορεί να έχει κανένα Dashhawk και να βλέπει βενζίνη από εκεί αλλιώς θα πρέπει να περιμένει να του ανάψει low fuel!
εκτος και αν εχει βενζιναδικο το παλικαρι και το γεμιζει μετα απο καθε βολτα!!!!!!!!!!!!!!! Suspect Suspect
paf
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2667

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης