Φρενα...

Σελίδα 6 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Φρενα...

Δημοσίευση  paf Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 6:12 pm

μαλλον περιπτερου εννοει!!

paf
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2665

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση  Arab Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 6:29 pm

Σωστός ο Paf, έχει κάνει οικοδομή το παλλικάρι!!!
σπαστό καφεδάκι= http://farm1.static.flickr.com/109/290067929_04503cf27a.jpg

Θα είμαστε εγώ, Gio, Johnnys & Vagos

Arab
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 3695

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 8:39 pm

Εμένα βρε παλιόπαιδα δε με θετε? Προλαβαίνω να δηλώσω συμμετοχή για αύριο?

Kagem
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3797

Δημοσίευση  Arab Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 8:40 pm

Tkagem έγραψε:Εμένα βρε παλιόπαιδα δε με θετε? Προλαβαίνω να δηλώσω συμμετοχή για αύριο?

Εννοείται. να σε περιμένουμε?

Arab
poster
poster

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 8:43 pm

Θα με φέρει ο σοφέρ μου με το ceicento της δουλειάς του....

Kagem
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 9:14 pm

Tkagem έγραψε:Θα με φέρει ο σοφέρ μου με το ceicento της δουλειάς του....

Ευτυχώς που μου το είπες έγκαιρα να προλάβω να το πλύνω! Επίσημο πρόσωπο είσαι, μη γίνω ρεζίλι!

johnnys
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2337

Δημοσίευση  Arab Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 9:28 pm

Γιάννη, Γιώργο και Αντώνη, προτείνω έστω ένας σας να έρθει με το GT.
μιας και όλοι έχετε τα μαμά φρένα θα είναι ίσως μια μοναδική ευκαιρία να διαπιστώσουμε από πρώτο χερι αν στον μαμά δίσκο και ζάντα μπαίνει 4πίστονη-6πίστονη ή τέλως πάντων να δούμε οποιοδήποτε θέμα επι τόπου....
σκεφτείτε το κ αν μπορεί κάποιος ν έρθει με το GT, ας έρθει.

Arab
poster
poster

Δημοσίευση  MEGAS Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 9:31 pm

καλη ιδεα ζορζ..
περα απο αυτο να παρακαλεσω να τον ρωτησετε αν χρειαζονται πιο μακρια σωληνακια ?
many thanks beforehand

MEGAS
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 1607

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 10:37 pm

George, με το Γιάννη δουλεύουμε κέντρο όπως ξέρεις, είναι αρκετά εως πάρα πολύ δύσκολο να κατέβουμε με τα GT....

Kagem
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  Arab Την / Το Τετ Οκτ 14, 2009 10:45 pm

Tkagem έγραψε:George, με το Γιάννη δουλεύουμε κέντρο όπως ξέρεις, είναι αρκετά εως πάρα πολύ δύσκολο να κατέβουμε με τα GT....

Το καταλαβαίνω Τόνυ, απλά το λέω γτ πέραν το τι θα μπορεί ν γίνει στο δικό μου, θα είναι χρήσιμο κ γ εσάς με τ μαμά φρένα, ν δείτε τι εναλλακτικές υπάρχουν με δαγκάνες μόνο.
@Megas ΟΚ, θα ρωτήσουμε. μακάρι ν μπορέσουμε να μαζέψουμε όσες περισσότερες και κατατοπιστικές πληροφορίες μπορούμε..

Arab
poster
poster

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Παρ Νοε 06, 2009 3:40 am

Μετά το test drive που έκανα με το Gt του Paf είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και τα φρένα του Vectra OPC. Αυτό που έχω να πω είναι ότι όντως είναι καλύτερα σε αίσθηση, για αντοχή δεν μπορώ να πω γιατί δεν τα ζόρισα και τόσο. Σου δίνουν μια μεγαλύτερη σιγουριά αλλά δεν είναι αυτό που λέμε ρίχνεις άγκυρα. Παράμενουν μια καλή λύση λόγω τιμής αλλά πιθανότατα μια aftermarket λύση (πιο ακριβή) να έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Βέβαια είναι βελτιωμένο Gt και από τα πιο δυνατά στην δυναμομέτρηση που κάναμε, γιατί αν ήταν μαμά θα ήταν πολύ πιο επαρκή τα φρένα.

johnnys
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  paf Την / Το Παρ Νοε 06, 2009 3:55 pm

βεβαια η δυναμομετρηση ηταν και λιγο "τσιου" θα πρεπει καπoια στιγμη να παμε και στο maha!!!

paf
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2665

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Παρ Νοε 06, 2009 3:59 pm

Πάμε όπου θες, η δύναμη παραμένει δύναμη!

johnnys
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  Aloperidin Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 2:13 am

μάγκες SOS: Γνωρίζει κάποιος από εσας ΑΝ και ΠΩΣ θα αλλάξει η συμπεριφορά του αυτοκινήτου, μετά την προσθήκη αποστατών 1,5 εκατοστών και στις 4 ζάντες ??
... δε χωρέσανε τελικά τα καινούργια μου φρένα .... μου είπανε πως έχω 2 λύσεις: 1)αποστάτες 2)ζάντες με διαφορετικό offset (αλλά δε θέλω να αλλάξω ζάντες)

Aloperidin
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 395
Τόπος : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

http://www.epharma-online.biz/

Δημοσίευση  Gregory Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 3:27 am

Αγγέλέ εχω βάλει 8 χιλιοστά αποστάτες. Δεν υπάρχει θέμα με το στήσιμο, ίσως κάνουν και καλό, αν ήξερα και πριν θα είχα βάλει 1 εκατοστό. Τι φρένα βάζεις και θες 1,5 εκατοστά; μπορείς να το κάνεις αλλά θα σου κοστίσει και δεν είναι και τόσο απλό. Θα έχεις θέμα με τα μπουζονια. Πες μου αν θες να σε συμβουλέψω σε κάτι πόσο ακριβώς αποστατή χρειάζεσαι;

Gregory
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 1297
Τόπος : Κάντζα

Δημοσίευση  Aloperidin Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 7:45 am

Gregory έγραψε:Αγγέλέ εχω βάλει 8 χιλιοστά αποστάτες. Δεν υπάρχει θέμα με το στήσιμο, ίσως κάνουν και καλό, αν ήξερα και πριν θα είχα βάλει 1 εκατοστό. Τι φρένα βάζεις και θες 1,5 εκατοστά; μπορείς να το κάνεις αλλά θα σου κοστίσει και δεν είναι και τόσο απλό. Θα έχεις θέμα με τα μπουζονια. Πες μου αν θες να σε συμβουλέψω σε κάτι πόσο ακριβώς αποστατή χρειάζεσαι;

άσε φίλε, σήμερα μας ήρθε ξαφνικό...
βάζω 8πίστονα της Κ SPORT και όλα πήγανε τέλεια (οι Αμερικάνοι είναι απίθανοι στην ακρίβειά τους- δε χρειάστηκε καμιά μετατροπή), μέχρι τη στιγμή που πήγαμε να βάλουμε τη ζάντα!!! εκεί είδαμε πως λείπει 1,5 εκατοστό και ψάχνω τη σωστότερη λύση (αν και με ανέβασες και με τα λόγια σου , αλλά και με την προθυμία σου φίλε).
Δε θέλω να κάνω μετατροπές και βάζω φυσικά πάνω από όλα την ΑΣΦΑΛΕΙΑ, και δε γνωρίζω σχετικά με τους αποστάτες ΤΙΠΟΤΑ!!! θα αλλάξει η γεωμετρία του αυτοκινήτου? η συμπεριφορά?? τα πετραδάκια που εκτοξεύει και που ήδη έχει γεμίσει σημαδια τα πλαινά ?? χοντρικά τι κόστος έχουνε ?? είναι προτιμότερο να αλλάξω ζάντες??(δε θέλω καθόλου)

Aloperidin
poster
poster

Δημοσίευση  Gregory Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 1:29 pm

Καλημέρα Άγγελε. Εννοείται ότι και οι τέσσερις τροχοί παίρνουν ακριβώς τους ίδιους αποστάτες αφού το αμάξι φοράει ίδιες ζάντες και λάστιχα παντού. Και άλλη ζάντα να βάλεις τα λάστιχα θα έρθουν ποιο έξω άρα τα πετραδάκια θα τα φας λίγο ποιο ψηλά. Η γεωμετρία δεν αλλάζει στο 1 εκατοστό σημαντικα, άρα και στο 1,5 καλά θα είναι, απλά το αμάξι πετάει λίγο ποιο δύσκολα την ουρά αλλά και ποιο απότομα. Βέβαια αν κάτι δεν πάει καλά πάντα υπάρχει και η ρυθμιζόμενη ανάρτηση! Όσο μεγαλύτερο εμβαδόν πιάνεις πάντως τόσο καλύτερα πατάς. Στους αποστάτες τώρα υπάρχει ένα θέμα. Αν προσεξες στο GT δεν έχουμε μπουλόνια αλλά το αντίθετο, μπουζονια! Εγώ εχω βάλει κάτι σωληνωτα λοιπόν που βιδώνουν περισσότερο γιατί τα δικα του έκαναν μόνο δύο στροφές αλλά στο 1,5 εκατοστό δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις αυτό με ασφάλεια και ίσως χρειαστείς να φτιάξεις καινούρια στον τόρνο, άρα πας για 400 ευρακια περίπου! Μήπως να ξανασκεφτείς για ζάντες;

Gregory
poster
poster

Δημοσίευση  Aloperidin Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 8:25 pm

και πάλι ευχαριστώ φίλε!!! τα φρένα δεν τα έβαλα τελικά επάνω, για να μπορώ να κινούμαι αυτόν τον καιρό. Ακόμη και να θέλω να αλλάξω ζάντες, δεν μπορώ να ξέρω με ασφάλεια ποιες να διαλέξω... αν τελικά δεν μπαίνουν και οι καινούργιες??? σύμφωνα με τα παραπάνω που έγραψες, αντί να φοβάμαι τους αποστάτες, μάλλον πρέπει να τους βάλω, αφού θα αυξήσουνε το κράτημα του αυτοκινήτου...

Aloperidin
poster
poster

Δημοσίευση  lolosgp Την / Το Τετ Ιαν 06, 2010 10:53 pm

φιλε μου το εψαξες λιγο αναποδα...επρεπε να δεις πρωτα αν χωρανε, και αν δεν χωρανε τι αποστατες θελουν πριν τα αγορασεις. Επειδη 1.5 ποντος αποστατες ειναι παρα πολυ και θα αλλαξουν την οδηγικη συμπεριφορα του αμαξιου προκαλωντας μελλοντικα και φθορες, καλυτερα να πας για μεγαλυτερη ζαντα.

lolosgp
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 366

http://<a href="http://www.imagebam.com/image/4fd1d034725511" ta

Δημοσίευση  Aloperidin Την / Το Πεμ Ιαν 07, 2010 12:25 am

lolosgp έγραψε:φιλε μου το εψαξες λιγο αναποδα...επρεπε να δεις πρωτα αν χωρανε, και αν δεν χωρανε τι αποστατες θελουν πριν τα αγορασεις. Επειδη 1.5 ποντος αποστατες ειναι παρα πολυ και θα αλλαξουν την οδηγικη συμπεριφορα του αμαξιου προκαλωντας μελλοντικα και φθορες, καλυτερα να πας για μεγαλυτερη ζαντα.

τι φθορές μπορεί να προκαλέσουνε? χρειάζομαι μεγαλύτερη ζάντα ή διαφορετικό offset ?? χωράνε άνετα στις 18 'ιντσες, απλά ακουμπάνε επάνω στις ακτίνες, άρα σημασία έχει το offset , έτσι δεν είναι??

Aloperidin
poster
poster

Δημοσίευση  ???????? Την / Το Πεμ Ιαν 07, 2010 12:34 am

Ψαχνω για Group Buy απο 18-20 ιντσες, περιμενε μην βιαζεσαιιιι Smile

????????
Επισκέπτης

Δημοσίευση  Gregory Την / Το Πεμ Ιαν 07, 2010 1:09 am

Καλύτερα να βάλεις και μεγαλύτερη ζάντα. Είναι απλό να διαλέξεις ποια ζάντα χρειάζεσαι. Μετρας την απόσταση από τις δαγκάνες σου τώρα και προσθέτεις 1,5 εκατοστά και μετά βάζεις μια ζάντα να έχει αυτην την απόσταση. Βρες κάποιον να φτιάχνει αποστάτες και ρώτα τι παίζει. Πάντως μέχρι ένα εκατοστό άφοβα. 1,5 λίγο πολύ είναι 50% παραπάνω!

Gregory
poster
poster

Δημοσίευση  lolosgp Την / Το Παρ Ιαν 08, 2010 12:30 am

Aloperidin έγραψε:
lolosgp έγραψε:φιλε μου το εψαξες λιγο αναποδα...επρεπε να δεις πρωτα αν χωρανε, και αν δεν χωρανε τι αποστατες θελουν πριν τα αγορασεις. Επειδη 1.5 ποντος αποστατες ειναι παρα πολυ και θα αλλαξουν την οδηγικη συμπεριφορα του αμαξιου προκαλωντας μελλοντικα και φθορες, καλυτερα να πας για μεγαλυτερη ζαντα.

τι φθορές μπορεί να προκαλέσουνε? χρειάζομαι μεγαλύτερη ζάντα ή διαφορετικό offset ?? χωράνε άνετα στις 18 'ιντσες, απλά ακουμπάνε επάνω στις ακτίνες, άρα σημασία έχει το offset , έτσι δεν είναι??

Σχετικα με τους αποστατες ισχυει οτι εχεις γρηγορη φθορα στα ρουλμαν των τροχων, και φυσικα μιλαμε για αποστατη μεχρι 1 ποντου. Το 1.5 ειναι απαγορευτικο, καλυτερα αγορασε ζαντα....

lolosgp
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 366

http://<a href="http://www.imagebam.com/image/4fd1d034725511" ta

Δημοσίευση  Gregory Την / Το Παρ Ιαν 08, 2010 12:50 am

Μην μπερδεύετε τους νόμους της φυσικής, είτε είναι αποστάτης, είτε διαφορετικό offset η επιβάρυνση είναι ίδια, δηλαδή αν χτίσεις τον αποστατή με την ζάντα; το μόνο θέμα ίσως είναι το ότι θέλει άλλα μπουζονια αλλά και το ότι θα στοιχίσει περισσότερο από το να πάρει άλλες ζάντες! Εγώ θα έκανα, όπως και έκανα, αυτό που μου είπε ο μηχανικός μου σε συνεννόηση με τον τόρνο... Δεν σου λέω ότι 1,5 εκατοστό δεν είναι υπερβολή αλλά μπορείς να το ψάξεις καλύτερα με τους ειδικούς!

Gregory
poster
poster

Δημοσίευση  Aloperidin Την / Το Κυρ Ιαν 10, 2010 5:29 pm

τελικά θα δοκιμάσουμε αν μπαίνουνε 1,2εκ αποστάτες... μου είπανε πως κάθε αυτοκίνητο έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές για offset! αυτό σημαίνει πως υπάρχει και περιορισμός στους αποστάτες... φοβάμαι μη βρίσκει η ρόδα στο θόλο .... Question

Aloperidin
poster
poster

Σελίδα 6 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης