Rear diffuser..must..

Σελίδα 4 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Rear diffuser..must..

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Πεμ Νοε 03, 2011 5:12 pm

Σε αυτό που λες καλύτερο θα ήταν να παραγγελθεί ένα κομμάτι και να δωθεί για αντιγραφή, παρά να ζητάς απο κάποιον να το ξηλώσει απο το αμάξι του. Αν είναι να γίνει έτσι υπάρχουν πολλοί που μπορούν να φτιάξουν καλούπι και να βγάλουν κόπιες....
Kagem
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3797

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Πεμ Νοε 03, 2011 6:15 pm

Μας πως θα παραγγείλουμε έστω και 1 αφού δεν απαντάει?
C.Mos
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 953
Τόπος : Νέα Ελβετία - Βύρωνας

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Πεμ Νοε 03, 2011 6:44 pm

C.Mos έγραψε:Μας πως θα παραγγείλουμε έστω και 1 αφού δεν απαντάει?

Αν το πληρώσεις όσο κάνει θα σου απαντήσει...
johnnys
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2337

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Πεμ Νοε 03, 2011 7:21 pm

χαχααχ λες??? Ημαρτον. Μια πρόταση κάναμε και πολύ ευγενική μάλιστα, ούτε πρόσβαλλα ούτε τίποτα για να μην δικαιούμαι απάντηση!

νομίζω στις εποχές που ζούμε έχουν ξεχάσει όλοι τι σημαίνει σωστός επαγγελματίας και όχι απαντάω σε ότι με συμφέρει.
Δείχνει όμως ότι δεν έχουμε να κάνουμε με κάποια σοβαρή εταιρεία αλλά με έναν 'ευκαιριάκια'.
Anyway, δεν νομίζω ότι μπορώ τώρα να του στείλω email από την στιγμή που δεν μου απάντησε το άλλο. Μάλλον θα πρέπει να το κάνει κάποιος άλλος.

Αν θέλετε και πραγματικά ενδιαφέρεστε θα πρέπει να κάνουμετα εξής:

1. Να μάθουμε κάποιο ενδεικτικό κόστος για καλούπι
2. Να μάθουμε ενδεικτικό κοστος ανά diffuser από την στιγμή που θα έχουμε το καλούπι και να δούμε πόσα άτομα είμαστε (ώστε να μοιράστεί το κόστος του 1 + 3)
3. Το κόστος του 1 diffuser το ξέρουμε - αν και εγώ προσωπικά προτιμώ να τα δώσω τα χρήματα σε κάποιον που το έχει ήδη βάλει (και γίνεται να ξηλωθεί χωρίς ζημιά ώστε να φτιάξουμε καλούπι) παρά να τα δώσω στον Norm με αυτή τη συμεπριφορά.
C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Δευ Μαϊος 07, 2012 12:42 am

Δεν είχα τι να κάνω και έφτιαξα 4 diffuserakia. Δεν τα έχω βάλει πάνω και επειδή ήμουν μόνος ούτε καν κατάφερα να τα στερεώσω και να βγάλω φωτογραφίες (θα δείτε τα κενά στις φωτογραφίες).
Είμαι σε πολύ πρόχειρο και πρωταρχικό στάδιο ακόμα, αλλά αν τύχει να βρω χρόνο το επόμενο ΣΚ ίσως τα στερεόσο προσωρινά πάνω να δω πως θα φαίνεται το αποτέλεσμα.

Αλλά σαν μια πρώτη ιδέα θα καταλάβετε περί τήνος πρόκειται.

C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  nickzazim Την / Το Δευ Μαϊος 07, 2012 3:15 am

C.Mos έγραψε:Δεν είχα τι να κάνω και έφτιαξα 4 diffuserakia. Δεν τα έχω βάλει πάνω και επειδή ήμουν μόνος ούτε καν κατάφερα να τα στερεώσω και να βγάλω φωτογραφίες (θα δείτε τα κενά στις φωτογραφίες).
Είμαι σε πολύ πρόχειρο και πρωταρχικό στάδιο ακόμα, αλλά αν τύχει να βρω χρόνο το επόμενο ΣΚ ίσως τα στερεόσο προσωρινά πάνω να δω πως θα φαίνεται το αποτέλεσμα.

Αλλά σαν μια πρώτη ιδέα θα καταλάβετε περί τήνος πρόκειται.

εμενα παντως μου αρεσουν κ μαλιστα αρκετα!!!well done!!!
nickzazim
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 251
Τόπος : ΓΛΥΦΑΔΑ

http://www.facebook.com/home.php?#!/profile.php?id=1032070632

Δημοσίευση  csaris Την / Το Δευ Μαϊος 07, 2012 3:59 pm

Φιλε μου ειναι παρα πολυ ωραια!

Αν ειδικα μολις τα κολλησεις πας και βαψεις ολο το πισω spoiler carbon θα ειναι αψογο!
csaris
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 215

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Δευ Μαϊος 07, 2012 5:08 pm

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Έχω φτιάξει 4 κομματάκια και 2 καλούπια.
Θα κοιτάξω να δω ποιο κάνει την καλυτερη εφαρμογή και θα φτιάξω ένα τελικό καλούπι που πάνω σε αυτό θα φτιαχτουν τα τελικά κομμάτια.
Έπειτα μπορούν λογικά να στηριχτούν είτε με 2 μικρές βιδούλες είτε με κόλλα. Τέλος αντί για βάψιμο σκέφτομαι να το ντύσω με cabron αυτοκόλλητο ώστε να μην φαίνονται και οι ενώσεις.

Είδωμεν...
C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Δευ Μαϊος 07, 2012 6:08 pm

Ωραίος Σίμο, προχώρα το να το δούμε σε τελική φάση, φαίνεται πολύ καλύτερο απο μαμά!
Kagem
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Παρ Μαϊος 11, 2012 6:32 pm

Αν και στραβά προχειρο-κολλημένα (με τενία από μέσα) - έχω φτάσει στο στάδιο που θα κρίνω αν μου αρέσουν ή όχι, γιατί το επόμενο στάδιο είναι οριστικό (δηλαδή μετράω να είναι ακριβώς τις αποστάσεις, να είναι κάθετα και ίσια και τρυπάω).

C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  Arab Την / Το Παρ Μαϊος 11, 2012 6:37 pm

προχώρα τα Σίμο!

Arab
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 3695

Δημοσίευση  csaris Την / Το Παρ Μαϊος 11, 2012 6:38 pm

Προχωωω!!!
csaris
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 215

Δημοσίευση  ace Την / Το Παρ Μαϊος 11, 2012 6:45 pm

πανεμορφα μπραβο!!
ace
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 123

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Παρ Μαϊος 11, 2012 6:47 pm

Τρύπα Σίμο!
Kagem
Administrator
Administrator

Δημοσίευση  gratipa Την / Το Παρ Μαϊος 11, 2012 7:18 pm

Ξυλοκατασκευέ ο Σίμος!

κόοοοοοοοοψε!!! thumbs up
gratipa
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 626

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Παρ Μαϊος 11, 2012 9:33 pm

thumbs up Το θέλω!!!
johnnys
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2337

Δημοσίευση  Lia Την / Το Σαβ Μαϊος 12, 2012 5:48 am

Σίμο απο τι υλικο τα εφτιαξες??
Εχει φτιαξει και ο αντρας μου λιγοοο μεγαλυτερα απο πολυεστερα και σκεφτεται να τα βιδωσει να τα στοκαρει και να τα βαψει στο χρωμα του αυτοκινητου...
Αυτοκολλητο καρμπον που λες να βαλεις δεν κολλαει καλα και θα σου ξεκολλησει στο πρωτο πλυσιμο γιατι το πλαστικο ειναι σαγρε...
Μπραβο παντως ωραιο το αποτελεσμα!
Lia
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 179
Τόπος : βραχατι κορινθιας

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Κυρ Μαϊος 13, 2012 2:01 am

gratipa έγραψε:Ξυλοκατασκευέ ο Σίμος!

κόοοοοοοοοψε!!! thumbs up

Βγαίνει και σε πέτρα, τούβλο, μαόνι και χάρτινο. Διαλέγεις και παίρνεις ότι προτιμάς καλύτερα!! χαχαχααχ

C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Κυρ Μαϊος 13, 2012 2:22 am

Lia έγραψε:Σίμο απο τι υλικο τα εφτιαξες??
Εχει φτιαξει και ο αντρας μου λιγοοο μεγαλυτερα απο πολυεστερα και σκεφτεται να τα βιδωσει να τα στοκαρει και να τα βαψει στο χρωμα του αυτοκινητου...
Αυτοκολλητο καρμπον που λες να βαλεις δεν κολλαει καλα και θα σου ξεκολλησει στο πρωτο πλυσιμο γιατι το πλαστικο ειναι σαγρε...

Από πολυεστέρα είναι.
Αυτά που είναι στην φώτο είναι μεγάλα - τα τελικά τα έχω μικρύνει λίγο.

Τα έχω (πλέον) βιδώσει από πίσω - δεν δειχνουν να έχουν φόβο να φύγουν, αλλά θα το δω αφού οδηγήσω λίγο σε λακούβες και τα ξαναπιάσω και κάνω μερικές δοκιμές.
Το αυτοκόλλητο με φίλο θα το κολλήσω, οπότε στην χειρότερη να χάσουμε ένα δύωρο. Αν δεν πιάσει το αυτοκόλλητο, τότε πάμε για βάψιμο, αλλά θέλω να το αποφύγω.

Αυτά που έχει φτιάξει ο άντρας σου τα έχεις σε κάποια φώτο?

Ο στόχος είναι να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα μέσα στις επόμενες ημέρες και αν πετύχει το αποτέλεσμα (να δω αν πιάνει αυτοκόλλητο ή αν θέλει υποχρεωτικά βάψιμο και να δω αν αντέχει με βίδες ή θέλει και κόλλα), τότε έχω καλούπι για να πάω σε έναν που φτιάχνει Panel (πχ. αυτοί που φτιάχνουν κατασκευές ηχείων για τα αμάξια) και να του πω να μου φτιάξει μια 8άδα (4 εξτρά για να έχω και 4 για τον ace). Πιστεύω το κόστος θα είναι αστείο να μου τα φτιάξει.

Οπότε αν έχετε κάνα γνωστό που να ασχολείται με πολυεστερικές κατασκευές - να πάμε μια βόλτα να μας πει μια τιμούλα, αλλιώς θα πάω σε κάνα τυχαίο.

C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  ace Την / Το Κυρ Μαϊος 13, 2012 2:50 am

cmo ρωτησα και ενα φιλο και μου ειπε οτι παιζει να το κανουμε και με πλεξι γκλασ πως σου ακουγεται αυτο???? απο την στιγμη που θα εχουμε το καλουπι νομιζω το φτιχνεις με οτι υλικο θες και το πλεξι βγαινει και σε μαυρο μαλλον...
ace
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 123

Δημοσίευση  Lia Την / Το Κυρ Μαϊος 13, 2012 5:09 am

C.Mos έγραψε:

Από πολυεστέρα είναι.

Τα έχω (πλέον) βιδώσει από πίσω - δεν δειχνουν να έχουν φόβο να φύγουν, αλλά θα το δω αφού οδηγήσω λίγο σε λακούβες και τα ξαναπιάσω και κάνω μερικές δοκιμές.
Το αυτοκόλλητο με φίλο θα το κολλήσω, οπότε στην χειρότερη να χάσουμε ένα δύωρο. Αν δεν πιάσει το αυτοκόλλητο, τότε πάμε για βάψιμο, αλλά θέλω να το αποφύγω.

Ο στόχος είναι να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα μέσα στις επόμενες ημέρες και αν πετύχει το αποτέλεσμα (να δω αν πιάνει αυτοκόλλητο ή αν θέλει υποχρεωτικά βάψιμο και να δω αν αντέχει με βίδες ή θέλει και κόλλα), τότε έχω καλούπι για να πάω σε έναν που φτιάχνει Panel (πχ. αυτοί που φτιάχνουν κατασκευές ηχείων για τα αμάξια) και να του πω να μου φτιάξει μια 8άδα (4 εξτρά για να έχω και 4 για τον ace). Πιστεύω το κόστος θα είναι αστείο να μου τα φτιάξει.

Οπότε αν έχετε κάνα γνωστό που να ασχολείται με πολυεστερικές κατασκευές - να πάμε μια βόλτα να μας πει μια τιμούλα, αλλιώς θα πάω σε κάνα τυχαίο.

Δεν εχω καποια φωτο ουτε καποιον γνωστο που να ασχολείται με πολυεστερικές κατασκευές...
Εφτιαξε μονος του 4 ιδια τριγωνικα φτερακια απο πολυεστερα μετα τα γυαλοχαρταρισε για να τα προσαρμωσει με βιδες απο την πισω μερια του πλαστικου πανω στη σαρκα του πολυεστερα...μεσα στο καλοκαιρι πιστευω οτι θα βρει χρονο για να ασχοληθει παλι...
Οσο για την τοποθετηση που λες μπορεις να βαλεις απο 2-3 βιδες στο καθενα απο την πισω μερια και να τα κολλησεις-στοκαρεις με κολλα 2 συστατικων της 3Μ για πλαστικους προφυλαχτηρες η οποια τρυβεται και βαφεται...
Το προβλημα ειναι οτι το πλαστικο καλυμα του προφυλαχτηρα ειναι μαλακο ενω τα πολυεστερικα φτερακια ειναι σκληρα με αποτελεσμα αν καταλαθος χτυπηθουν δεξια ή αριστερα θα κανουν αμεσως ρωγμες στην ενωση με το πλαστικο...
Οσο για το αυτοκολλητο carbon δεν προκειται να σου κρατησει πολυ γιατι το πλαστικο ειναι σαγρε και θα σου ξεκολλησει στα πρωτα πλυσυματα...σκεφτομουν να το κανω κι εγω αλλα τελικα θα το βαψω...

Lia
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 179
Τόπος : βραχατι κορινθιας

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Κυρ Μαϊος 13, 2012 5:18 pm

ace έγραψε:cmo ρωτησα και ενα φιλο και μου ειπε οτι παιζει να το κανουμε και με πλεξι γκλασ πως σου ακουγεται αυτο???? απο την στιγμη που θα εχουμε το καλουπι νομιζω το φτιχνεις με οτι υλικο θες και το πλεξι βγαινει και σε μαυρο μαλλον...

Ωραία, κανένα πρόβλημα!!!
Συναντίομαστε και παμε να μας πει !!!
C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Κυρ Μαϊος 13, 2012 11:45 pm

Lia έγραψε:
C.Mos έγραψε:

Από πολυεστέρα είναι.

Δεν εχω καποια φωτο ουτε καποιον γνωστο που να ασχολείται με πολυεστερικές κατασκευές...
Εφτιαξε μονος του 4 ιδια τριγωνικα φτερακια απο πολυεστερα μετα τα γυαλοχαρταρισε για να τα προσαρμωσει με βιδες απο την πισω μερια του πλαστικου πανω στη σαρκα του πολυεστερα...μεσα στο καλοκαιρι πιστευω οτι θα βρει χρονο για να ασχοληθει παλι...
Οσο για την τοποθετηση που λες μπορεις να βαλεις απο 2-3 βιδες στο καθενα απο την πισω μερια και να τα κολλησεις-στοκαρεις με κολλα 2 συστατικων της 3Μ για πλαστικους προφυλαχτηρες η οποια τρυβεται και βαφεται...
Το προβλημα ειναι οτι το πλαστικο καλυμα του προφυλαχτηρα ειναι μαλακο ενω τα πολυεστερικα φτερακια ειναι σκληρα με αποτελεσμα αν καταλαθος χτυπηθουν δεξια ή αριστερα θα κανουν αμεσως ρωγμες στην ενωση με το πλαστικο...
Οσο για το αυτοκολλητο carbon δεν προκειται να σου κρατησει πολυ γιατι το πλαστικο ειναι σαγρε και θα σου ξεκολλησει στα πρωτα πλυσυματα...σκεφτομουν να το κανω κι εγω αλλα τελικα θα το βαψω...

Δεν έχεις άδικο. Αυτό σημαίνει ότι αν στοκάρεις με σκοπό να μην έχει χαραμάδες (δηλαδή να μην φαίνεται πρόσθετο το κομμάτι) τότε με τις πρώτες αντιστάσεις που θα βρεις δεξιά/αριστερά θα σπάσει ο στόκος και θα δεις ράγισμα. Για το λόγο αυτό εγώ δεν θέλω να στοκάρω και να βάψω. Αν αποφασίσω να στοκάρω/βάψω τότε σίγουρα θα βάλω και κόλλα (και όχι μόνο βίδες) ώστε να πιάσει πιο γερά.

Όμως, μπορείς να βάλεις κόλλα σιλικόνη η οποία δέχετε ταλαντώσεις και δεν θα δεις ποτέ 'κρακ'. Αν δεν πιάσει το αυτοκόλλητο εγώ αυτή τη λύση θα κάνω.
C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  C.Mos Την / Το Τρι Μαϊος 15, 2012 4:14 am

Μια μικρή ενημέρωση:

Δεν ντύνεται ολόκληρο σαν ενιαίο.
Δηλαδή ντύνεται με αυτοκόλλητο - αλλά το κάθε κομματάκι ξεχωριστά και όχι όλο το πίσω.

Άρα αν ντυθεί θα φαίνεται ξεχωριστό κομμάτι.

Από την άλλη αν στοκαριστεί και κουνηθεί - πάλι θα φαίνεται 'σπασμένος' ο στόκος και θα φαίνεται ξεχωριστό κομμάτι.

Οπότε δεν έχουμε πολλές επιλογές.
C.Mos
poster
poster

Δημοσίευση  atanaz Την / Το Τρι Μαϊος 15, 2012 2:19 pm

C.Mos έγραψε:Μια μικρή ενημέρωση:

Δεν ντύνεται ολόκληρο σαν ενιαίο.
Δηλαδή ντύνεται με αυτοκόλλητο - αλλά το κάθε κομματάκι ξεχωριστά και όχι όλο το πίσω.

Άρα αν ντυθεί θα φαίνεται ξεχωριστό κομμάτι.

Από την άλλη αν στοκαριστεί και κουνηθεί - πάλι θα φαίνεται 'σπασμένος' ο στόκος και θα φαίνεται ξεχωριστό κομμάτι.

Οπότε δεν έχουμε πολλές επιλογές.

υπαρχουν κολλες φανοποιειας οι οποιες τα "ενωνουν" τα δυο πλαστικα και τα κανουν ενιαια...
ειμαι υπερ του να το κανεις μονος σου αρκει να ξερεις για να μην βγει το αποτελεσμα κακό Very Happy
atanaz
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 399
Τόπος : St. Friday

Σελίδα 4 από 8 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης