Δηλαδή..έλεος ?

Πήγαινε κάτω

Δηλαδή..έλεος ?

Δημοσίευση  Chris Rodos Την / Το Σαβ Νοε 21, 2009 5:40 am

Καταρχάς να πω μια καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του φόρουμ μιας και είμαι ο νέος της παρέας! Cool
Λοιπόν στο θέμα μου,
την δεύτερη μέρα που πήρα το αυτοκίνητο η μπαταρία του remote από τα κλειδιά ήταν στα τελευταία της οπότε
και εγώ πήγα στην opel να την αντικαταστήσω.Όταν απευθύνθηκα στον υπεύθυνο του συνεργείου με ρώτησε πρώτα τι αυτοκίνητο έχω, μετά
εξέτασε το remote λες και ήταν κάποιας εξωγήινης τεχνολογίας και έπειτα από λίγη σκέψη μου είπε ότι αυτό δεν αλλάζει μπαταρίες Exclamation πρέπει να
το αγοράσεις καινούργιο..(κουφό) τον ρώτησα αν κάνει πλάκα γιατί έτσι νόμιζα αλλά με απόλυτη σοβαρότητα μου είπε ΌΧΙ και πέραν τούτου ένα
καινούριο να παραγγείλω κόστιζε 90ε (κουφό 2) scratch Εγώ ζήτησα ένα πρόχειρο κατσαβιδάκι το άνοιξα μπροστά στα μάτια του, έβγαλα την μπαταρία και του ζήτησα να μου δώσει την ανάλογη! έκπληκτος ο 'υπεύθυνος' μου απάντησε: "ναι ναι, έχω τέτοια" .. . . . .
και η ερώτηση :Δηλαδή αν του έλεγα ότι έχω opel zafira το remote θα άλλαζε εξαρχής μπαταρίες ?? Evil or Very Mad

Μετά από 2-3 μέρες πάλι διάβασα στο φόρουμ για το σήμα GT που βγαίνει στα '09 μοντέλα.κάποιος είπε ότι το παράγγειλε από την αντιπροσωπία
στην Αθήνα και κόστιζε γύρω στα 16ε (δεν θυμάμαι αν ήταν για το 1 η και για τα δυο) Πήγα και εγώ ξανά στην αντιπροσωπία της Ρόδου να ρωτήσω
και μου είπαν αφού το έψαξαν για κάποια ώρα 26ε το ένα Exclamation τους ρώτησα γιατί τόσο ακριβά εφόσον στην Αθήνα κοστίζει λιγότερο και απαθέστατα μου είπαν 'είναι και τα μεταφορικά μαζί' . Δεν είναι τα 10-15ε που θα δώσω παραπάνω,είναι το γ@μώτο ..

Προχθές ήταν το αποκορύφωμα,ήθελα να αλλάξω μια λάμπα από το αριστερό προβολάκι γιατί για τον Α ή Β λόγο σταμάτησε να ανάβει...και μιας
και θα πήγαινα είπα και να ρωτήσω για την ποτηροθήκη που μπαίνει ανάμεσα στα καθίσματα.Φτάνω στο συνεργείο, βρίσκω τον υπεύθυνο και του
λέω για την λάμπα..Εκείνος απαντάει "κοίταξε φίλε μου πρέπει να την παραγγείλουμε διότι τέτοιας κατηγορίας λάμπα δεν έχω εδώ.." (όντως είναι
άλλης κλάσης η Η-11 bugatti και πάνω) Razz Του λέω φυσικά, γιατί όχι ,μόνο πες μου το ποσό να ξέρω τι να κρατάω πάνω μου.. "60ε είναι φίλε μου το κόστος της λάμπας" ..και όπως καταλαβαίνετε το ακύρωσα!Στο καπάκι ρωτάω για την ποτηροθήκη : μετά από λίγη έρευνα στο pc του μου απαντάει "60ε είναι το κόστος" (τι σκ@τά, fix τιμή έχουν για όλα τα αξεσουάρ) Razz και ακολουθεί ο εξής διάλογος:
- "Άντε και το παράγγειλα, ξέρετε πως να το βάλετε στο αυτοκίνητο?
-"Όχι"
-"Το αυτοκίνητο το γνωρίζετε καθόλου,ξέρετε τι να κάνετε σε μια μη κακό βλάβη ?"
-"Φίλε μου, (τόσες φορές που πήγα για το τίποτα γίναμε και φίλοι) πέραν κάποια σέρβις που έκανα σε ένα μαύρο που το έχει κάποιος
Αντώνης(lazanton) δεν γνωρίζω τίποτα άλλο..." ...και μου έκανε την καρδιά περιβόλι...

..Τι να κάνω τώρα εγώ ....... αααααααααααααααααααααααα affraid

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά ήθελα κάπου να τα πω μήπως και βρω καμιά λύση..ή κάποιο site που να στέλνει με αντικαταβολή geek
Φιλικά, Χρήστος.
Chris Rodos

Αριθμός μηνυμάτων : 41

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Δηλαδή..έλεος ?

Δημοσίευση  Apostolis Την / Το Σαβ Νοε 21, 2009 6:07 am

Αν είναι για λάμπες, μπαταρίες μπρελόκ κτλ μπορείς να ασχοληθείς και μόνος σου ή ακόμα και σε συνεργεία εκτός Όπελ. Αν είναι κάτι άλλο δυστυχώς εσύ στη Ρόδο βρίσκεσαι σε αδιέξοδο...

Εμένα όταν μου ζήτησαν 220 ευρώ για αλλαγή τακάκια απλά πήρα το αυτοκίνητο μου και το πήγα σε άλλο συνεργείο όπου μου κάναν ακριβώς την ίδια δουλειά με 180, εσύ δυστυχώς δεν έχεις επιλογές απ' ότι καταλαβαίνω.

Όσο για το ότι δε ξέρουν το αυτοκίνητο μην αγχώνεσαι ούτε στην Αθήνα το ξέρουν, πρόσφατα το είχα πάει στην Opel και ένας μηχανικός προσπαθούσε να ανοίξει το καπό από μπροστά Very Happy
Apostolis
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 127

Δημοσίευση  Kagem Την / Το Σαβ Νοε 21, 2009 6:14 am

Χρήστο καλωσήρθες! Δεν είσαι καθόλου κουραστικός, ίσα ίσα αντιλαμβανόμαστε την κατάσταση.... υποχρέωση τους είναι να ξέρουν το αμάξι απ'έξω και ανακατωτά, έχουν γίνει αρκετά σεμινάρια απο την GM Hellas πάνω στο GT και όλοι οι αντιπρόσωποι στέλνανε πωλητές και μηχανικούς να τα παρακολουθήσουν. Δε ξέρω αν αυτό είχε κάποια επιβάρυνση σε κόστος για τον αντιπρόσωπο, αλλα για κάποιο λόγο εκεί οι δικοί σας σίγουρα δεν τα παρακολουθήσανε.... Για τις λάμπες υπάρχει λύση καλύτερη και φθηνότερη, περισσότερα θα μας πεί εδώ ο Γιάννης ''johnnys'' που το έχει ψάξει το θέμα και αν μπορεί να σε βοηθήσει....
Kagem
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3797

Δημοσίευση  lazanton Την / Το Σαβ Νοε 21, 2009 6:55 am

Χρηστο μην αγχωνεσαι και μην χαλιεσαι γιατι θα τρελαθεις! Ειμαστε στο νησι και ο μονος αντιπροσωπος ειναι αυτος ΑΛΛΑ εχουμε την ευχαιρια να ειμαστε σε ενα φορουμ που τα περισσοτερα παιδια ξερουν το αμαξι καλυτερα απο πολλους τεχνικους της Οπελ. Απλα ρωτα οτι δεν ξερεις και δεν ειναι ηδη ποσταρισμενο στο φορουμ. Το τηλεφωνο μου το εχεις! Παρε με να σου πω και εγω αν ξερω κατι. Μην κανεις κατι πριν ρωτησεις εδω! Εγω αυτο κανω. Οχι για να ζαλιζω τα παιδια απλα για να δω τι γνωση επι του θεματος εχουν τα αλλα μελη ετσι ωστε να μην κανω καμια πατα και τρεχω μετα!

Οταν πηγα στην οπελ για το προβλημα μου ημουν μαζι τους χερακι χερακι! Μπορει να μην ξερουν το αμαξι και οσο και αν δεν ειναι επαγγελματισμος αυτο τουλαχιστον εχουν το θαρρος να λενε δεν ξερω παρα να σου πουν ασε ξερω και να σου χαλασουν κατι. Τελος ενα θετικο για μενα ειναι οτι ακομα και αν δεν ξερουν εχουν απιστευτη υπομονη να ασχοληθουν και να βοηθησουν απο τις γενικες γνωσεις που εχουν.

Το ξερω μπορει να τραβας τα μαλια σου με αυτα που σου γραφω και να λες ειναι υποχρεωση τους να ασχοληθουν! Ναι εχεις δικαιο αλλα μην ξεχνας οτι στην Ελλαδα ολα δουλευουν αλλιως. Οποτε καλυτερα να μην μπορουν και να θελουν παρα να μην μπορουν και να μην θελουν! Και δυστυχως το αν μπορουν η οχι δεν μπορουμε εμεις να το αλλαξουμε. Πως να τους βαλουμε στο μυαλο πως λειτουργει το αμαξι μας αν δεν ξερουν???

Αυτα τα ολιγα!

Ρωτα! Και παρε κανα τηλεφωνο να παμε για καφε το ΣΚ να τα πουμε!
lazanton
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 890

Δημοσίευση  johnnys Την / Το Σαβ Νοε 21, 2009 2:18 pm

Φίλε μου ψυχραιμία και μην απογοητεύεσαι! Remote βρίσκεις στο internet με 20 ευρώ(βέβαια άντε να στο ρυθμίσουν μετά...). Όσο αφορά τις λάμπες η καλύτερη λύση είναι του Arab, η philips βγάζει και κάνει γύρω στα 14 ευρώ η μία, ή βάζεις οποιαδήποτε H11 μπορείς να βρεις! (σε αξεσουάρ αυτοκινήτων κ.τ.λ.) μπορείς να την αλλάξεις και μόνος σου είναι πανεύκολο!.
johnnys
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 2337

Δημοσίευση  gio Την / Το Σαβ Νοε 21, 2009 5:52 pm

Μια απλη Η11 λαμπα ειναι,σε ενα ηλεκτρολογειο αυτοκινητων,παρε και το manual του GT μαζι σου, που εξηγει ακριβως πως γινεται η αλλαγη,και καθαρισες.
gio
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 2462

Δημοσίευση  Chris Rodos Την / Το Σαβ Νοε 21, 2009 9:37 pm

Τhanks παιδιά για τις απαντήσεις αλλά το πήρα απόφαση, πέραν τα βασικά και αναγκαία για ότι άλλο χρειάζομαι θα πηγαίνω εκτός
αντιπροσωπείας..Δεν λέω ρε laz το παραδέχονται οι άνθρωποι ότι έχουν μαύρα μεσάνυχτα αλλά απτήν άλλη, δουλειά και
υποχρέωση τους είναι να το ξέρουν!Αυτά τα ευχάριστα ..
-keep drifting.
Chris Rodos

Δημοσίευση  Chris Rodos Την / Το Τρι Δεκ 29, 2009 12:20 am

Εδώ θέλω να προσθέσω ότι η τιμή είναι 60ε που εντάξει ,δεν την θεωρώ τραγική αλλά για να μου κάνουν την εγκατάσταση θέλουν άλλα 115 ε ... Twisted Evil
λίγο παράλογο ... Question Question
Chris Rodos

Δημοσίευση  Johny26 Την / Το Τρι Δεκ 29, 2009 12:27 am

115?? Οχι ρε συ παρα πολλα σου ζητησαν... Εμενα στην αρχη μου χαν ζητησει αλλα 60 για την τοποθετηση και μετα απο παζαρι τελικα μου την τοποθετησαν με 30 ευρω οπως μου ειχαν ηδη πει αλλα παιδια απο το φορουμ που την ειχαν βαλει...
Johny26
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 1813

Δημοσίευση  gio Την / Το Τρι Δεκ 29, 2009 12:28 am

NikK έγραψε:Παντως περα απο την αρκετα καλη εκπτωση που εχω στην Opel γιατι εχω αγορασει 5 αμαξια απο αυτους ( Omega 2.0 1993 / Omega 2.5 V6 Executive Limited 2002 / Astra H 1.8 2005 / GT 2009 ) η τιμη της ποτηροθηκης ειναι οντως 60ε.....Απλα το λεω για να σου δειξω πως δεν διαφερουν τοσο οι τιμες σε ολα.

Αυτα εινα 4 .... lol! lol! lol!
gio
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 2462

Δημοσίευση  Chris Rodos Την / Το Τρι Δεκ 29, 2009 6:15 am

Johny26 έγραψε:115?? Οχι ρε συ παρα πολλα σου ζητησαν... Εμενα στην αρχη μου χαν ζητησει αλλα 60 για την τοποθετηση και μετα απο παζαρι τελικα μου την τοποθετησαν με 30 ευρω οπως μου ειχαν ηδη πει αλλα παιδια απο το φορουμ που την ειχαν βαλει...

κι όμως , 60 το κόστος της ποτηροθήκης και αν θέλω να την εγκαταστήσω στην opel βγαίνει σύνολο 175 ευροπουλάκια!! affraid
Chris Rodos

Δημοσίευση  Beballer Την / Το Τρι Δεκ 29, 2009 6:32 am

Καλά συγνώμη αλλά πώς σου δικαιολογούν τα 115Ε για την τοποθέτηση??? Shocked Shocked Έμενα μου πήραν 30Ε και πολλά τους ήταν! Αν εκείνοι θέλουν 2 ώρες για να τη βάλουν επειδή δεν ξέρουν το αμάξι είναι πρόβλημά τους, δεν θα πληρώσω εγώ την ασχετοσύνη τους... Evil or Very Mad

Beballer
poster
poster

Αριθμός μηνυμάτων : 491
Τόπος : Νέα Μάκρη Αττικής και Πάτρα!

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης